Czy samodzielnie montować światła dzienne?


W związku z tym, że światła do jazdy dziennej mają na tyle prostą konstrukcję, można samemu pokusić się o ich instalację. Ich montaż naprawdę nie jest skomplikowany i coraz więcej kierowców decyduje się na przeprowadzenie tego procesu samemu.

Instalacja świateł do jazdy dziennej

Instalacja świateł do jazdy dziennej jest łatwiejsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczą do tego tylko tak podstawowe narzędzia, jak śrubokręt i wkrętarka. Znajdują się one przecież na wyposażeniu prawie każdego garażu, więc dobór narzędzi nie powinien być problemem. Kluczowe znaczenie ma tu jednak dobór odpowiedniego modelu oświetlenia.

Światła dzienne – modele

Model świateł do jazdy dziennej, na jaki się zdecydujemy, musi posiadać odpowiednie oznaczenia. Właśnie te oznaczenia są dowodem dopuszczenia świateł do użytku na terenie Polski.

światła do jazdy dziennej3

Na kloszu lampy powinny koniecznie widoczne być wytłoczone literki RL (nie DRL), oznaczenie takie świadczy o tym, że są to światła do jazdy dziennej, musi znaleźć się tam też literka E z numerem homologacji.

Dostępne są też zestawy świateł zawierające również moduły sterujące oraz uchwyty typu „clip on”, do którego wpina się DRL.

Warto sprawdzić też w momencie zakupy czy lampy wyposażone są w moduł automatyczny, ponieważ polskie przepisy wymagają, aby światła do jazdy dziennej, włączały się od razu po przekręceniu kluczyka w stacyjce i również same gasły po włączeniu świateł mijania.

Montaż świateł

Pierwszym krokiem przy montażu jest odpowiednie przymierzenie ich do samochodu, żeby prawidłowo określić, na jakiej wysokości mają zostać zamontowane. Aby zachować normy określony w przepisach prawa, DRL nie mogą być zainstalowane wyżej niż 1 500 mm ani poniżej 200 mm od gruntu, natomiast odległość pomiędzy światłami musi wynosić co najmniej 600 mm.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie systemu „clip on”, w którym mocowane są światła. Zdarza się, że zestaw uchwytów może wymagać wywiercenia dodatkowych otworów. Może się okazać to niezbędne aby prawidłowo poprowadzić instalację elektryczną.
Zestaw uchwytów clip on mocuje się do maskownicy przy pomocy wkrętów. Później należy przeprowadzić przewody tak, aby nigdzie nie wystawały i nie haczyły.

Montaż instalacji elektrycznej

  1. Montując instalację elektryczną, zaczyna się od podłączenia przewodów świateł od jazdy dziennej do zacisków akumulatora.
  2. Kolejny krok to namierzenie wiązki elektrycznej świateł pozycyjnych oraz podpięcie ich do modułu DRL. Moduł ten odpowiedzialny jest za działanie świateł i należy przymocować go i wpiąć w niego kabel świateł do jazdy dziennej.
  3. Po zamontowaniu wszystkich elementów instalacji należy upewnić się, czy DRL jest prawidłowo założony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s