Świeca zapłonowa to podstawowy element w twoim samochodzie


Ważnym aspektem prawidłowej pracy silnika spalinowego jest poprawne działanie świecy zapłonowej.  Wpływa ona znacząco na osiągi silnika oraz niskie zużycie paliwa, podnosząc tym samym normy emisji CO2.

Opis działania świec zapłonowych i ich różnorodność

Zadaniem świecy zapłonowej jest doprowadzenie do wyładowania elektrycznego w komorze spalania. Polega to na powstaniu iskry pomiędzy elektrodami, która przeskakując powoduje zapłon mieszanki paliwowo–powietrznej w cylindrze. W wyniku tego działania następuje uwolnienie energii potrzebnej do napędzenia samochodu. Dzięki pracy układu zapłonu, proces ten jest automatycznie powtarzany dla większej ilości cylindrów, wprowadzając wał korbowy w ruch obrotowy. Świece są odpowiedzialne za równomierność pracy we wszystkich zakresach obrotów, a także za zużycie paliwa. W większości silników spalinowych dostępnych na rynku na jeden cylinder silnika przypada jedna świeca zapłonowa. Pomimo wielu rodzajów świec wszystkie pełnią te same funkcje. Ich różnorodność przejawia się: rożnym rozmiarem, kształtem, gwintem, wykonaniem, wartością cieplną i rodzajem elektrod.

Żywotność świec zapłonowych

Świece muszą być wytrzymałe, ponieważ pracują w bardzo trudnych warunkach. W wysokim napięciu zapłonu do 30 tys. woltów, zachowują wysokie właściwości izolacyjne, są odporne na wahania ciśnienia w komorze spalania do 100 barów, posiadają wysoką wytrzymałość mechaniczną i są odporne na procesy chemiczne. Wytrzymują także żrące oddziaływanie związków chemicznych powstałych w wyniku reakcji spalania paliwa. Jedną z ich głównych ról jest sprawne odprowadzenie ciepła na zewnątrz. W ciągu minuty pracy, świeca „błyska” od 200 do 1500 razy w przeciętnym czterocylindrowym silniku, dlatego szacuje się, iż będzie działała bez zarzutu do 20 – 30 000km.

Które są lepsze?

Podczas wyboru odpowiedniej świecy do samochodu trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich typ. Mamy do wyboru elektrody iskrowe do silników benzynowych i żarowe do silników wysokoprężnych. Wyróżniamy trzy rodzaje świec zapłonowych: standardowe, irydowe, a także platynowe. Pierwsze z nich charakteryzują się słabą wytrzymałością – nawet o połowę mniejszą niż świece irydowe. Jednak eksperci za najlepsze uważają świece platynowe. Są droższe od pozostałych, lecz za ich ceną stoi większa wytrzymałość, która wystarcza nawet do 120 tysięcy km.

Dla wielu użytkowników wysoka niezawodność jest priorytetową kwestią wyboru. Szczególną uwagę przy wyborze świecy należy zwrócić na sposób eksploatacji samochodu. Najlepszym wyjściem jest konsultacja z rzetelnym mechanikiem, bądź autoryzowanym serwisem.

Szeroki asortyment świec zapłonowych oraz atrakcyjne ceny można znaleźć na https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/swiece-zaplonowe,100151.html.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s