Czy przetaczanie tarcz hamulcowych jest opłacalne?


Jazda samochodem z mocno wyeksploatowanymi tarczami hamulcowymi niesie za sobą spore ryzyko. Kierowcy często decydują się na przetaczanie zużytych tarcz ze względów finansowych. Czy jest to dobre rozwiązanie i kiedy możemy zrezygnować z kupna nowych części na rzecz ich regeneracji?

Wiele osób uważa, że to grubość tarczy hamulcowej definiuje jej stan i decyduje o możliwości przetoczenia. Jest to po części prawda jednak istotna jest również jakość materiału, z którego wykonane są części. Najtańsze tarcze po osiągnięciu grubości mniejszej niż ta zalecana przez producenta często nie nadają się do regeneracji i dalszej eksploatacji. Warto także zauważyć, że przetaczanie tarcz hamulcowych nie jest całkowitym rozwiązaniem problemu lecz jedynie przedłużeniem ich właściwej funkcjonalności.

tarcze-hamulcowe-2Tarcze hamulcowe mogą zostać zregenerowane jeśli ich grubość nie przekroczyła minimalnej wartości – podanej przez producenta – gdyż zwiększa to ich podatność na przegrzewanie lub pęknięcie co z kolei skutkuje znacznym pogorszeniem siły hamowania. Często przetacza się tarcze, na których zaczyna pojawiać się rdza. Dodatkowo możemy zdecydować się na taki zabieg w przypadku gdy części te uległy wykrzywieniu, np. pod wpływem zimnej wody, która dostała się do układu hamulcowego podczas jazdy. Charakterystycznym objawem takiego stanu rzeczy są drgania kierownicy w momencie wduszania pedału hamulca oraz obniżona skuteczność hamowania. Tego typu usterkę należy jak najszybciej wyeliminować, ponieważ przyczynia się ona do degradacji układu zawieszenia i kierowniczego. Niestety nie wszystkie tarcze hamulcowe możemy przetoczyć, proces ten nie jest wykonalny w przypadku ceramicznych części ze względu na ich konstrukcję i materiał, z którego są wykonane.

Jak proces regeneracji tarcz hamulcowych wygląda pod względem oszczędności?

W przypadku małych, starszych samochodów, do których części nie są drogie przetaczanie jest nieopłacalne. Często koszt takiego zabiegu dorównuje cenie nowych tarcz hamulcowych, a bezdyskusyjnie regenerowana tarcza nigdy nie dorówna nieużywanej. Warto więc dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji mając na uwadze bezpieczeństwo własne i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli szukacie Państwo nowych tarcz hamulcowych – zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu iParts.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s