Eksploatacja amortyzatorów samochodowych


Amortyzatory samochodowe to podstawowy element układu zawieszenia samochodu umożliwiający redukcję drgań powstałych w wyniku napotkania nierówności na jezdni. Jedynie sprawne amortyzatory gwarantują bezpieczną jazdę, dlatego warto je regularnie kontrolować.

Amortyzatory samochodowe – budowa

Shock-absorbers-300x431Amortyzatory samochodowe można podzielić na dwa główne typy – amortyzatory olejowe oraz amortyzatory gazowo-olejowe. Oba rodzaje amortyzatorów charakteryzują się takimi samymi zasadami działania. Elementem, który bezpośrednio odpowiedzialny jest za redukcję drgań jest tłok, który znajduje się w rurze wypełnionej czynnikiem tłumiącym, czyli – w zależności od rodzaju amortyzatora: cieczą lub gazem i cieczą. Tłok jest w stanie swobodnie poruszać się w kierunku pionowym, jednak jego prędkość poruszania się uzależniona jest od zaworów, które znajdują się w amortyzatorze. W amortyzatorach gazowo-olejowych tłumienie powstaje w wyniku przemieszczania się cieczy tłumiącej przez zawory i tłoki, a także poprzez sprężyny oraz rozprężający się gaz. Amortyzatory gazowo-olejowe są obecnie najczęściej stosowanymi amortyzatorami w samochodach osobowych. Są one o wiele bardziej wytrzymałe w porównaniu z amortyzatorami olejowymi.

Uszkodzenie amortyzatorów samochodowych

Amortyzatory, podobnie jak wszystkie elementy eksploatacyjne samochodu ulegają stopniowemu zużyciu. Oznacza to, że należy regularnie kontrolować ich stan zużycia, który pozwoli ocenić ich przydatność oraz zaplanować ewentualne wymiany. Niestety, kierowcy często bagatelizują objawy uszkodzenia amortyzatorów tym samym przyzwyczajając się do coraz gorszych właściwości jezdnych samochodu. Mimo to, pośród najpopularniejszych, a zarazem najłatwiejszych do rozpoznania oznak zużycia amortyzatorów należy wymienić wydłużoną drogę hamowania pojazdu, kołysanie się oraz charakterystyczne „nurkowanie” samochodu, a także pisk kół podczas przede wszystkim podczas pokonywania zakrętów.

Jeżeli amortyzatory w Twoim samochodzie wymagają wymiany to sprawdź ofertę sklepu motoryzacyjnego iParts.pl. Znajdziesz tu najlepsze amortyzatory, pochodzące od wiodących producentów w atrakcyjnych cenach (https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/amortyzatory,100121.html).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s