Zużyty olej to duży problem


Wymiana oleju silnikowego to dla wielu kierowców nie lada problem. Nie wiedzą bowiem, co z nim zrobić, mając świadomość, że jest szkodliwy środowisku. Istnieje na to jednak wiele rad.

Wymianę oleju można przeprowadzić oczywiście samemu. Należy jednak zachować odpowiednie procedury przy pozbyciu się starego, zużytego oleju silnikowego. Pod żadnym pozorem nie można wylewać go na ziemię, gdyż jest on niezwykle toksyczny. Skaża on glebę, a przenikając do wód gruntowych trafia do rzek, czy jezior. Już kilogram zużytego oleju wystarczy, aby 5 mln litrów wody stała się niezdatna do picia.

Nie można także go spalać w piecach, gdyż substancje wydzielające się w procesie spalania bardzo mogą zaszkodzić człowiekowi, powodując nawet jego śmierć. Do atmosfery przedostają się wtedy takie związki jak cynku, manganu, fosforu, ołowiu, czy siarki.

Co więc zrobić z taką niechcianą i niebezpieczną substancją? To reguluje polskie prawo. Należy przekazać ją w odpowiednie miejsce, gdzie zostanie w prawidłowy sposób zutylizowana. Zużyte oleje w odpowiednim zbiorniku można przekazać najbliższej stacji benzynowej. Warto tutaj zaznaczyć, że brak stosowania się do powyższych zasad grozi karą grzywny, a nawet aresztu. Nie jest więc to sprawa błaha.

Dlatego też zaleca się, aby nie dokonywać samemu wymiany oleju. Coraz częściej zmiana oleju i filtra na nowe wliczona jest w cenę tych produktów. Warto od razu wybrać renomowany warsztat. Ma to wiele swoich zalet. Przede wszystkim nie trzeba już szukać punktu, który przyjmie zużyty olej (nie ma gwarancji, że na stacji zostanie on przyjęty), to zakład mechaniczny ponosi odpowiedzialność za ewentualne niefachowe wymiany, zostanie zachowana gwarancja na filtr, nikt nie zarzuci, że wymiana została przeprowadzana w nieodpowiedni sposób, a także znaczna oszczędność czasu i uniknięcie niepotrzebnego ubrudzenia się.

Część kierowców jednak nadal podejmuje samodzielne wymienianie oleju. Nie jest to oczywiście zabronione, ale zalecamy, aby tę czynność zlecać autoryzowanym serwisom, które zrobią to w fachowy sposób. Będzie to zdecydowanie bardziej opłacalne.

Szukasz niedrogich olejów do swojego auta? Sprawdź ofertę na: http://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,65.html.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s